10 Kutsal Ağaç

Ağaçlar her zaman sağladıkları gölge, insan yaşamında bir çok yaşamsal ihtiyacı karşıladığından ve gerek görsel yapıları gerekse yaydıkları pozitif enerji ile yaşamamızda büyük önem taşıdılar. Zaman zaman insanlar bu ağaçları korumak için yaşamlarını tehlikeye atıp; otoritelere karşı da direndiler.

Söğüt Ağacı (10 numara)

Japon geleneğine göre söğüt ağacının olduğu yerde bir hayalet görüleceğine inanılır, bu nedenle söğüt kutsal sayılır.

söğüt ağacı

Dişbudak ağacı

İskandinav mitolojisinda büyücülük, şifa ve büyü mitleri ile ilişkilendirilen dişbudak bir çok efsaneye konu olmaktadır.

dişbudak ağacı

Meşe ağacı

Abd de 500 yıllık bir efsaneye hizmet eden ve iyileştirici etkileri olduğuna inanılan bu ikonik ağaç, hint efsanesine göre kutsal sayılır.

meşe ağacı

Selvi ağacı (italyan selvisi)

Ölüm ile ilişkilendirilen ve mezarlıklara dikilen selvi ağacı, ebedi kederi ifade ettiğine inanılarak kutsal sayılır.

selvi ağacı

İncir ağacı

Nepaş, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş ülkelerinde Kutsal İncir olduğuna inanılan bir ağaçtır. Buda bu ağacın altında aydınlanmaya kavuşmuş, Budanın ölümünden sonra ise ibadetin sembolü haline gelmiştir. Bir çok budist tapınağında incir ağacı dikilmektedir.

incir ağacı

Mazı ağacı, cadı ağacı

Thuja occidentalis antik bir ikonik ağac olarak anılmaktadır. Resimdeki ağaç Minnesota bir gölün kıyısında yetişmiş ve Chippewa kızılderili kabilesinin yaşam sürdüğü alanda bulunmaktadır. Kutsal sayıldığı için kızılderililer tarafından satın alaınan araziye insan sokulmamaktadır.

mazı ağacı

Banyan ağacı

Ficus benghalensis hem Budizm hem de Hinduizm inanışlarının kutsal ağacıdır. Güneydoğu asyaya özgü bu ağacın hava kökleri gövdeyi oluşturmaktadır. Bu formu nedeniyle sonsuz yaşamı temsil etmekte ve hayatın gerçek anlamı olduğuna inanılmaktadır.

banyan ağacı

Sedir ağacı, Lübnan sediri

Fenikeliler zamanından beri uzun yaşama kabiliyeti binlerce yıllık ömrü ile Lübnanın sadece ulusal amblemi değil, ulusun gurur sembolu haline gelmiştir.

sedir ağacı

Baobab ağacı, Adansonia digitata (2 numara)

Adansonia digitata Hindistan ve Afrikalı yerliler ile Madagaskarın ulusal sembolüdür. Büyük boyutu, büyüleyici sekli ve 3000 yıla ulaşan uzun yaşamı ile Afrika kültüründe kutsal olduğuna inanılır. Tarih boyunca krallar Baobab ağacının sihirli özellikleri ile önemli kararlarını almalarına yardımcı olduğuna inanmışlardır.

baobab ağacı

Noel ağacı (1 numara)

Abies alba pyramidalis yani piramid gövdeli göknar ağacı başta hristiyanlar olmak üzere bir çok topluluğun şıklar ve hediyelerle süsledikeri kutsal ağaçtır.

noel ağacı

Bir Cevap Yazın