Belemir Dalokay Güzer

kaplikaya-rekreasyon-vadisi

 

1961 yılında Ankara’da doğdu. Eğitimini 1983 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde tamamladı. 1983-1996 yılları arasında Dalokay A.Ş ve 1996-1999 yılları arasında Dalokay Güzer Ltd. Şti. tasarım atölyelerinde tasarımcı ve yönetici olarak görev almıştır. 1999-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümünde tam zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. 1994-1998 yılları arasında Çankaya Belediye Meclis Üyeliği görevini üstlenmiş olan Güzer, 1995-1996 yıllarında Maison Française yayın kurulu üyeliği yapmıştır. 1993 yılında Avrupa Peyzaj Vakfı ile “İpek Yolu” projesini yürütmüştür. Ayrıca Kopenhag Belediyesi ile ortak yürütülen “Med-Urbs Kentsel Tasarım” programına da katkıda bulunmuştur. Konferans bildirileri ve yayınlarının yanısıra, birçok proje ödülü bulunmaktadır. “Bursa Yıldırım Belediyesi Kaplıkaya Rekreasyon Vadisi” proje yarışması 1.’ lik Ödülü (Dalokay H., Teber S., Güzer A. ile), “Urfa Balıklıgöl Peyzaj Tasarımı” ile de Mimarlar Odası Çevre Ödülünü almıştır. Gerçekleştirdiği son projeler arasında “Mersin Atatürk Parkı”, “Samsun Atakum Sahil Düzenlemesi”, “Eskişehir Porsuk Nehri Çevresi”, Eskişehir “Kent Parkı” ve “Göletli Park” ve diğer konut çevresi peyzaj projeleridir.

1996’da Konya Karatay Belediye Yapısı ve Kentsel Tasarım yarışmasında ikinci mansiyon aldı, yine aynı yıl Abdi Güzer ile birlikte Prof. Dr. Rüştü Yüce Mezar Yarışmasında birinci oldu. 1997’de Konya Çifte Kümbetler Parkı Kentsel Tasarım yarışmasında 3. mansiyon kazandı. 1997’de Demokrat İş Adamları Platformunda yılın iş kadını ödülünü aldı. Yurtdışında mesleki inceleme gezilerine katıldı; çeşitli sempozyum ve panellere konuşmacı olarak katıldı ve jüri üyeliklerinde bulundu.

Bitirme tezi : Belemir Dalokay Güzer. 2007. Antakya ve Boston Kentleri Örneğinde Kentsel Açık Alan Tipolojilerinin Dönüşümünün İrdelenmesi.

Araştırma alanları

Kentsel Tasarım, Peyzaj Mimarlığı.

Meslek hakkında düşünceleri

“Eskiden mesleğimiz, mimarlık disiplininin en son noktada ihtiyaç duyduğu bir alanken şimdi öyle değil. Artık söz söyleyebilecek noktadayız. Tasarımı yönlendirebiliyoruz. Diğer disiplinlerle paralel süreçlerde çalışmaya başladık. Son noktada gelinen bir disiplin değil artık peyzaj mimarlığı. Yarışmalarda, mimarın tasarlamış olduğu bir çevreye sonradan entegre olmuyor. Bazı dönüşüm projelerindeki başlıklar, ‘kentsel tasarım’ olarak ortaya atılmaya başlandı. Eskiden proje ekibinde yer almamız bile tartışmalıydı. Belemir Dalokay Güzer – Peyzaj Mimarı

Bir Cevap Yazın