Emlak

emlak

Emlak Nedir ?

Emlak uygulamalarında mevcut kentle nasıl ilişkilendirileceği ve kendi içlerinde nasıl tasarlanacağı yönünde kaygılar ve aksaklıklar Emlak alanlarının kentlerin planlanma süreçlerinde düşünülerek belirlenemiyor oluşundan kaynaklanır ve onları uygulamada kentlerin planlanması ve tasarımın önemli bir parçası olmaktan alı koyduğundan kentlerin gelişmesinde de bir bütünsellik sağlanamaz.

Emlak, bir arazi, bahçe veya arsa gibi taşınmaz gayrimenkullerin emlak ve mülklerin genel adınır. Üzerinde bir yapı, bina, ev, villa, dükkan, depo veya apartman bulunmaktadır. Emlakcı emlak alım satım kiralanması işiyle uğraşır bunun karşılığnda kanunların belirlediği miktarda komisyonu hem alıcıdan hem satıcıdan alır bu arada alım satım işlemleri sırasında satıcıya veya emlak sahibine verilmek üzere alıcı veya kiralamak isteyenden kapora alınır aldıgı kaporayı satıcı veya emlak sahibine verir.

villa

 

Emlak kredisi , kesinlikle ucuz ve uzun vadede emlak kredisi ile ev sahibi olmak isteyenlere çok yarayacaktır. Öte yandan, Emlak kredisi sistemindeki emlak lar, belirli bir yapı güveliği, imarlı yapı gibi koşullar içerdiği için sağlıksız emlak lar yerine sağlıklı ve yaşanabilir emlak lara talep olacaktır. Bu emlak lar deprem güveliği gibi konularda da belirli düzeyleri sağlayacağından güvenilir emlak lar ve şehirler oluşmasında katkısı olacaktır.

Emlak kredisi ile, emlak piyasası, inşaat piyasası ve emlak la ilgili tüm sektörler perdeciden tutun da parkeciye kadar, döşeme ve dekorasyon işlerinden tutun da boyacılara kadar hareketlenecek ve hem piyasa canlanacak hem de ekonomik büyüme ve iş sağlama olanakları doğacaktır. Emlak kredisi ile emlak satışları denetim altına alıncak ve böylece devlet daha fazla vergi toplayabilecektir.

Emlak vergisi arazi, arsa ve bina için ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan bir yurttaş, emlak vergisi vermekle yükümlüdür. Emlak vergisi ödeyecek kişilerin, ilgili belediyelerin Emlak Vergisi birimine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında kişiler yanlarında taşınmaz ile ilgili olan tapuyu ya da tapu örneğini bulundurmalıdır.

Emlak vergisi beyannamesi için; tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, binalar için yapı kullanma izni fotokopisi, binanın bulunduğu adres mahalle, sokak, bina, daire veya işyeri numarası, beyan sahibinin ikamet ve işyeri adresi, vergi numarası, o yıla ait bedelde damga pulu ile birlikte ilgili olduğu belediyenin Gelir Servisine başvurmalıdır.

Bireysel emlak üretimi, kamuya lojman üretimi, belediye ortaklıklı emlak üretimi ve Emlak İdaresi’nin orta ve düşük gelir grubuna yönelik olarak ürettiği emlak oluşumlarını kapsayan kar amacı gütmeyen emlak sunumunda projenin büyüklüğüne bağlı olarak taşeron ya da müteahhit bir firma ile yapılan bu tür emlak çalışmalarda kar, ucuz işgücü, uygun üretim teknikleri yoluyla elde edilir. Spekülatif emlak sunumu denen sunum türü ise bir nevi toprak rantının bir sonucu olup satma amacıyla emlak üretim faaliyetidir ve bunlarda sunumunda üreticinin piyasa koşullarında talep yaratacağını düşünülerek hareket edilir.

Emlakta marka olmayı başarmış firmalar Soyak, Ağaoğlu ve yerel firmalar Taş Yapı, Teknik Yapı da, geçmişte yalnızca taahhüt işlerine imza atan firmalar İnanlar İnşaat, Sur Yapı da sektörde kendi markalarını yaratır hale geldiler. Sektöre yeni adım atan kuruluşlar: Kiler Grubu Sapphire, Fiba Gayrimenkul Fiba Life, Ülker Grubu Sağlam Gayrimenkul, Akfen, Levent Loft, Kuzu Grup Bahçeşehir Spradon, Martı Grubu, Orjin Grup, Doğuş Grubu, İstinye Park, Cer Çelik, Gala Town

Bir Cevap Yazın