Garden By The Bay

garden by the bay

2006 yılında Singapurda düzenlenen bir yarışma tüm dünyaya duyuruluyor. 35 i Singapurdan olmak üzere, dünya üzerinde 24 ülkeden toplam 170 firma bu yarışmaya katılıyor. Ortak girişimlerle birlikte toplam 70 proje elemeye alınıyor ve inceleniyor. İçlerinden 2 proje İngiltereye ait. Bu projelerin hangisinin Singapura yakışır bir proje olduğunu belirleme işi ise Singapur halkına düşüyor. Evet yanlış duymadınız 3-5 jüri üyesinin kaderine bırakılmıyor ve projeyi halk seçiyor. Seçilen proje uygulamaya konuyor ve inşaatı tamamlandığında 2011 senesinde halka açılıyor.

gardens by the bay

Şehir olarak doğaya çok önem veren Singapur’un en çok dikkat çeken ve doğa dostu olan Garden By The Bay aslında Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong’un 2005’te Bağımsızlık Günü’nde açıkladığı bir proje. 100 hektarlık alanda yer alan ayrıca Marina Rezervuarının yanında bulunan Garden By The Bay, bitki ekosisteminin muhteşem bir şekilde göz önüne serilmesidir. İçerisinde bulunan Marina Bay Sands oteli 57 katlı 3 tane binadan oluşarak bir sürü insana bu harika yerde tatil yapmalarına imkan sunuyor.

garden by the bay

Peyzaj Mimarlarının baştan aşağı çıkardığı müthiş işi bütün dünya konuşuyor. ‘Bahçe içinde şehir’ ünvanını alan olan tek ülke Singapur’dur. Bu dev bahçenin 3 büyük parkı bulunmaktadır. Bunlar; Bay South Garden, Bay East Garden ve Bay Central Garden’dır. Garden By The Bay’ de en büyük proje ‘supertress’ adı verilen ağaçlardır. Bu ağaçlar yapay oldukları halde bahçe içindeki diğer bitkiler için gölge alanı sağlamak, güneş ışığını absorbe ederek bitkilerin fotosentezine yardımcı olmak ve gerekli sulak alan için yağmur suyunu toplamak gibi birçok konuda Garden By The Bay’de önemli rol oynar. Toplamda 18 adet bulunun bu ağaçlar, aralarındaki boşluklar sayesinde insanların gezmelerine olanak sağlıyor ve akşamları büyüleyici ışık ve müzik gösterileriyle herkesi Garden By The Bay’e bir kez daha hayran bırakıyor.

garden by the bay

Bunun yanında büyük dikkat çeken bir yerde Cloud Forest ve Cloud Moutain. Cloud Forest’da insan yapımı 42 metre yüksekliğe tekabül eden Cloud Mountain 3 kattan oluşuyor. Her katında yürüme yolu ve asansörü olan Cloud Mountain birbirinden egzotik bitkileri insanlara sergiliyor. Garden By The Bay’ in içerisinde bir çok kafe ve restorana sahip. İnsanları hem doğayla iç içe zaman geçirmeleri için ideal bir yer. Bu büyülü yerde en çok dikkat çeken nokta ise bu binlerce çiçeğin, ağacın olduğu bahçenin beton yığını olan gökdelenlerin tam ortasında olmasıdır. Hem gelişen hem de bunun için ağaçları, ormanları yok etmeyen aksine şehrini doğanın içine kuran Singapur’a gidip etkilenmemek imkansız!

Yazı : www.peyzaj.org (Tüm hakları saklıdır)

singapore gardens

Bir Cevap Yazın