İstanbulun bitki türleri

istanbulun-bitki-turleriDernek tüm bu araştırma sonuçlarını İstanbulun bitki türleri çalışmalarını sürdüren ekibe de verdiği özel bir toplantı ile anlattı. Kentin bitki örtüsü çeşitliliğinin, planlama aşamasında mutlaka dikkate alınmasını istedi.

İstanbulun bitki türleri

Çatalca Peygamberçiçeği

(Centauria hermanii) Terkos Kasatura Kıyıları

Nemli fundalıklar ve ormanlarda yetişen turuncu renkli bir peygamberçiçeği türü. İstanbul’un Avrupa Yakası’nın kuzey kesimlerinde ve Asya Yakası’nda ise Aydos Dağı’nda yetişiyor. Aydos Dağı’nda doğal arazilerinin yanlış kullanımı ve yanlış ağaçlandırma nedeniyle tehdit altında.

İstanbul Çiğdemi

(Crocus olivieri ssp. istanbulensis) Ömerli Havzası

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki fundalıklara özgü, çok nadir bir bitki. Dünyada sadece bu bölgedeki üç alanda yetişiyor. Sınırlı olarak bulunduğu birkaç yerde yanlış ağaçlandırma, hızlı ve plansız yapılaşma nedeniyle tehdit altında.

İstanbulun bitki türleri İstanbul Kardeleni

(Galanthus plicatus ssp. byzantinus) Ömerli Havzası

Anadolu’nun kuzeybatısına özgü nadir bir kardelen türü. İlk kez İstanbul’dan toplanan örneklerle 1893 yılında bilim dünyasına tanıtılmış. Nesli tükenmek üzere.

Sahil Çivitotu

(Isatis arenaria) Ağaçlı Kumulları

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarına özgü çok nadir bulunan bir kumul bitkisi. İstanbul’dakiler, kum ocakları, yazlıklar ve ağaçlandırma nedeniyle yok olmak üzere. Ağaçlı Kumulları, İstanbul Karadeniz kıyılarında Terkos-Kilyos arasında yer alıyor. Kumullar günümüze kadar bozulmadan 3 küçük parça halinde kalmayı başarmış.

Kilyos Peygamberçiçeği

(Centaurea kilaea) Kilyos Kumulları

Adını Kilyos’tan alan, Türkiye’nin Batı Karadeniz kıyılarına özgü bir kumul bitkisi. İstanbul kıyılarındaki aşırı yapılaşma, kum çıkarımı ve yanlış ağaçlandırma nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kilyos Kumulları, İstanbul’un Karadeniz kıyılarında Kumköy ve Gümüşdere arasında yer yer fundalık, mera ve ormanlarla çevrelenmiş geniş kumullardan oluşuyor.

Boğaziçi Keteni

(Linum tauricum ssp. bosphori) Kuzey Boğaziçi

Adını İstanbul Boğazı’ndan alan, şehrin en nadir bitkilerinden biri. Doğal yaşam alanı kumullar, meralar şehirleşmeyle kayboluyor. Avrupa Yakası’nda Rumeli Kavağı’ndan Kilyos’a uzanan alanlar ve Belgrad Ormanı; Asya Yakası’nda ise Beykoz Riva ve Çayağazı Deresi’ne kadar olan alanda yaşıyor.

Sahil Sığırkuyruğu

(Verbascum degenii) Terkos-Kasatura Kıyıları

İstanbul ve çevresinde birkaç alanda yetişen nadir bir kumul bitkisi. Karadeniz kıyılarındaki kum ve linyit çıkarımı, yazlık konutlar, artan turizm etkinlikleri ve ağaçlandırma nedeniyle tehlike altında.

Sahil Asperulası

(Asperula littoralis) Sahilköy-Şile Kıyıları

İstanbul’un kıyı kumullarında yetişen nadir ve endemik bir bitki. Kıyı kumullarındaki linyit ocakları, yazlıklar, turizm etkinlikleri ve ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle tehlike altında. Sahilköy Şile Kıyıları; Karaburun ve Şile arasında, 20 km uzunluğunda kıyı kumul ve sarp kayalık bölgeler.

Kadıköy Çiğdemi

(Colchicum chalcedonicum) – Ömerli Havzası

Adını Kadıköy’ün tarihi ismi, “Chalcedon”dan almış, çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere, dünyada yalnızca birkaç yerde yetiştiği bilinen çok nadir bir bitki. Kontrolsüz şehirleşme, bu bitkiyi de yok olmanın eşğine getirdi. Ömerli Havzası’nda, Ömerli Barajı Havzası’nı da içine alarak Kocaeli Yarımadası’nın orta ve güney bölümlerinde yer alan tepelerde yetişiyor. Aydos Dağı, Kayış Dağı, Yelken Tepesi, Alemdağ, Paşaköy bu alanda.

İstanbulun bitki türleri Çokbaşlı Köygöçüren

Batı İstanbul Meraları

İstanbul’a özgü beyaz çiçekli bir bitki. Doğal yaşam alanları hızla genişleyen sanayi tesisleri nedeniyle tahrip ediliyor. Batı İstanbul Meraları; İstanbul’un kuzeybatısında, Esenyurt, Hadımköy, Arnavutköy ve Gaziosmanpaşa ilçeleriyle çevrilmiş durumda.

İstanbulun bitki türleri – İstanbul’da 7 Önemli Bitki Alanı

İstanbul’da 231.069 hektar büyüklüğünde toplam 7 adet Önemli Bitki Alanı (ÖBA) var. Bu rakam, İstanbul’un yüzölçümünün (511.000 hektar) yüzde 45’ine eşit.

Derleme : Bengi Demirkan / Peyzaj.org Editörü

Basından haberler dışındaki tüm kategori ve yazılar Peyzaj.org editörleri tarafından hazırlanmıştır. Sitemizdeki içeriğin kopyalanması ve dağıtılması yasaktır. 5846 sayılı kanuna uygun tazminat ve yasal işlem uygulanır

Bir Cevap Yazın