Konya Japon Parkı

konya-japon-bahcesi

Japon mimarisi ve kültürüne uygun olarak yapılan ve 1 milyon 550 bin TL ye mal olan Japon Kyoto Parkı’nda; 4 bin metre karelik gölet, Japon bahçesi, kamelyalar, seyir terasları, taş ve ahşap köprüler, taş fenerler, küçük adalar, Japon mimarisine uygun 3 giriş kapısı, doğal tepeler, bambu su oyunları, kuru bahçe, Japon ağaç ve bitkileri, çay evi ve güvenlik binası bulunuyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10-13 Haziranda Konya’da gerçekleştirilen 11. Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı ’nın yurt içinden ve dışından belediye başkanlarının katılımıyla son derece yoğun geçtiğini söyledi.

Program süresince tüm belediye başkanlarının Konya’daki misafirperverlikten memnun kaldığını ve sıcak ilişkiler kurulduğunu belirten Akyürek, Japonya’nın Kyoto kenti Belediye Başkanı ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa’ya Konya’da Kyoto isminin verileceği bir Japon Bahçesi kurmak istediklerini söylediğini ifade etti.

Daisaku’nun bu projeden büyük memnuniyet duyduğunu ve görüşmeler sonucunda Kyoto’ya da, Konya’da Zafer Meydanı’ndakine benzeyen bir semazen anıtının yapılmasının kararlaştırıldığını bildiren Akyürek, Japon Kyoto Bahçesi kurmak için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

konya-japon-parki

250 tür bitki

Akyürek, Japon Kyoto Bahçesi’nin İstanbul yolunda Veysel Karani Caddesi yakınlarındaki 30 bin metre kare alana kurulacağını ifade etti.

Bahçenin Japon mimarisine uygun inşa edileceğini anlatan Akyürek, şunları söyledi:

‘’Park, oturma grupları, duvarı, aksesuarları, kameriyeleri ve köprüleriyle tamamen Japon mimarisini yansıtacak. Havuzlardaki su oyunları göz kamaştıracak. Parkımız, Japon akçaağacı ve farklı kamış cinslerinin de aralarında bulunduğu 250 türde bitki ile süslenecek. Bazı konularda Kyoto Belediyesi’nden danışmanlık anlamında bilgi alıyoruz.’’

Son yıllarda Konya’ya gelen Japon turist sayısında da bir artış göze çarptığını belirten Akyürek, bu turistlerin de gezi programında yer alacak Japon bahçesi ile Kyoto’da yapılacak semazen anıtının iki şehir ve iki ülke arasındaki dostluk bağları güzlendireceğini ve ilişkileri geliştireceğini vurguladı.

Akyürek, İstanbul yolundaki Japon Kyoto Bahçesi’nin ihalesinin ihalesinin çok yakın bir zamanda gerçekleştirileceğini, önümüzdeki yıl da parkın açılışının yapılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

30 bin metrekare alana kurulan Japon Kyoto Parkı nın havuzları, kamelyaları ve sosyal alanları ile Türkiyenin en güzel Japon Parkı olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, parkın Konya turizmine de büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Parkın çevresinde de Japon kültürüne uygun yeşil alan düzenlemeleri yapılacak, buraya özgü ikramlarda bulunulacaktır.

Parkta : gölet, Japon bahçesi, kamelyalar, seyir terasları, ahşap köprüler, taş fenerler, küçük adalar, Japon mimarisine uygun 3 giriş kapısı, doğal tepeler, bambu su oyunları, kuru bahçe, Japon ağaç ve bitkileri, çay evi, taş, Japon Kyoto Parkı, Kyoto kenti, Daisaku Kadokawa, Japon Bahçesi, Japon Kyoto Bahçesi, Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı, bulunuyor.

Bir Cevap Yazın