Nurcan Baydar Peyzaj Mimarı

30 Yıllık Peyzaj Mimarı Nurcan Baydar aramızda.

Uzun uğraşlar sonucu kendisini Peyzaj Foruma dahil edebildik. Sorularınızı, paylaşmak istediklerinizi bu bölüme yazabilirsiniz. Kısa özgeçmişini kendi kaleminden aynen aktarıyoruz.

Sevgili Peyzaj.org lular

Ben 11. 01 1949 yılında Trabzon’da doğdum. Babamın subay olması nedeniyle birçok yerleri gezerek okudum. Zonguldak Mithatpaşa ilkokulu,Diyarbakır Ziya Gökalp ortaokulu(Bu okullar mezun olduklarım,aralardaki okulları Çorlu Lisesi, İstanbul Şişli Terakki,Karagümrük ortaokulu, Küçük ve Büyük Çekmece ilkokullarını v. b. atladım)Kayseri lisesinden mezun olup aynı yıl (1968-69)A. Ü. Z. F. ne girdim. 1974 yılında artık genç bir peyzaj mimarıydım. 1973 de ilk mezunlarını veren bölümün ikinci dönem mezunu olarak 10 kişi hayata atıldık.

Okulun son yılında Keçiören Güçsüzler yurdunun çevre tanzimi projesinde başarılı olmamız nedeniyle o zamanki Ankara belediye başkanı Mimar Vedat Dalokay beni ve 2 arkadaşımı birlikte belediyede işe aldı. Hem okuyor hemde çalışıyorduk. Bu dönem yaptığımız çalışma Kurtuluş parkı ve ana arterlerde özellikle kavşaklarda dairesel çözümler ve yeşillendirilmesi.

Babamın emekli olması nedeniyle 1978 yılında İstanbula geldik. Ankara’da mezun olmadan işe giren ben İstanbul’da elimde kartlarla gitmediğim yer kalmadı. Tam 1 yıl iş arama turlarından sonra (zira o yıllarda kimse mesleğin adını bile duymamıştı. Şimdi bile bilmeyenler var. )Her zaman adını saygıyla andığım Prof. Dr. Günel Akdoğan’la İ. T. Ü. de yapılan bir seminerde karşılaştım. Kendisi o sıralar İ. T. Ü. de Prof Dr. Kemal Ahmet Aru grubuyla Kağıthane deresi Sadabat projesini çalışıyordu. Ertesi günü Kağıthane Belediyesine gittik beraberce(1979-şubat) 3. gün orada işe başladım. 12-09-1980 den sonra ilçe belediyeler feshedildiğinden 1981 yılında İstanbul Belediyesi araç, gereç, eleman her şeyi teslim alıp ilçelerden merkeze getirdi. Bende böylece İstanbul belediyesine geçmiş oldum.

Oysa 2 sene önce Gülhane Parkına gelip o zamanki Park ve bahçeler müdürü Zir. Müh. Aydın Türer beye başvurmuştum. 2 sene sonra orada çalışmak kısmetmiş. 2002 yıl sonu emekli oldum. Bu arada birçok görevlerde bulundum. Kağıthane belediyesinde müdürdüm. Ama hem proje çiziyor,hem uygulamayı yürütüyor,hemde bürokrasiyi takip ediyordum. İstanbul genelinde olmayan,1979 da ilk mini golf alanını Çeliktepe parkında uyguladım. İlk doğaltaşlı şelelede bu parkta yapıldı.

İstanbul Belediyesinde planlama-uygulama şefi,Anadolu yakası müdür muavini Beyoğlu bölgesi (Sarıyer, Şişli Beşiktaş, Beyoğlu ilçeleri)müdür muavinliği gibi birçok görevlerde bulundum. Son 2 sene Mesken ve Gecekondu müdürlüğünden sonra Göztepe’ye geldim ve emekli oldum. İlk seneler kendimiz proje yapar kendi elemanlarımızla işçiliğini yapar,. kendi ürettiğimiz fidanları dikerdik. O zamanki adı İBBEK olan şimdiki İsfalt’tan da İnşai malzemeleri temin ederdik. Bu dönemlerde baştan sona benim olan Beşiktaş Barbaros Parkı ,Abbasağa parkı ve birçokları’. Dalan döneminden sonra ihale yönteminin gelmesi ile projeleri benim olan tüm Haliç çevresi ,Bebek parkı,Sultanahmet camii çevresi ışıklı gösteri alanı ve birçokları’ Bazılarına sonradan gerek bitki olarak gerek    peyzaj donatı elemanları eklemesi yapılmıştır.

1987 de Mısır’da düzenlemesi İstanbul Belediyesi’ne verilmiş bir alanın tanzimi için İstanbul Belediyesi tarafından Mısır’a gönderildim.

Yıldız Korusundaki görevim esnasında belediyelerde ilk kez torf kullanımını ile kullanım kolaylığı nedeniyle toprak saksıdan plastik saksıya geçişi sağladım. Müdür muavinliğim esnasında ihalelerde istenen teknik eleman listesine peyzaj mimarı mesleğinide eklettim. Bunlar yazıldığı kadar kolay olmuyordu. Bir sürü makamda ,bir sürü insanı ikna etmen gerekiyordu.

Bu arada Peyzaj mimarlarının benim yaşadığım zorlukları yaşamamaları için birlik olmaları gerektiğini düşünüyordum”. Bir elin nesi var iki elin sesi var” özdeyişi anlayışı içinde bir kitle oluşturursak sesimiz daha güçlü çıkar dedim. Okulda bizim dönemlerde kurulmuş peyzaj mimarları derneği vardı. 1980 de bütün dernekler gibi oda kapatılmış,faaliyetleri durdurulmuştu. 90 lı yıllardı.

İlk mezunlarımızdan Dr. Celal Önsoy iş icabı İstanbul’a yerleşti. Mesleğimizi yapmıyordu ama mesleğimiz için ne gerekiyorsa yapmak istiyordu. Detayları çok uzun olan bir süreçten geçtikten sonra önce derneği kurduk . Sonra bu çatı altında toplanarak odalaşma sürecini tamamladık.

Özgeçmişimi bitirirken biraz daha geride kalan geçmişimide yazmak isterim. Zira ben mesleğime bu denli tutkunluğumu genlerime bağlıyorum. Benim dedem (annemim babası) Trabzon’da dış ülkelerden kitap getirerek kendini geliştirmiş ,o zamanda bahçe tanzimleri ki en önemlisi Soğuksu’daki Atatürk’ün köşkünün bahçe tanzimini yapmış,gemilerle dışarıdan fidanlar getirtmiş (atılmadan yakaladığım birkaç kitabı bendedir. ) yetiştiricilik yapmış,tanzim yapmış, Soyadı kanunu çıkıncada soyadı olarak kendi için Çiçek’i seçmiş (Neş’et Çiçek)Trabzon’da çiçekçi Neş’et efendi olarak bilinen kişidir.

Tüm genç meslektaşlarıma (hepiniz benden gençsiniz) hepinize başarılar dilerim.

Daha geniş olarak öğrenmek istedikleriniz olursa mesajların herkese açık olduğunu bildirir sevgiyle hepinizi kucaklarım.

Bir Cevap Yazın