Palmiye adası

Palmiye adası

Palmiye adası

Adanın sadece inşası için 2 milyar dolar harcanacağı belirtilirken, BAE için önemli bir turizm beldesi özelliği taşıması bekleniyor. Araştırması ve planlaması 3 yıl süren projeye göre, 5 bin kişinin ikamet edeceği adaya 12 bin palmiye ağacı ekilecek. Oluşan dev palmiye görüntüsü uzaydan da görülecek. Ortasında 17 dal bulunan palmiye şeklindeki kompleks Dubai sahillerinde bulunan plajların uzunluğunu da 120 kilometre artırmış olacak.

 

Villaların satış fiyatları gizli tutulurken en ucuzunun 1,5 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Adadaki villalar, Amerikan, Arap ve Avrupa kültürünün mimari tarzlarında yapılıyor. Villaların mutfakların yapım ihalesini ise Türk firması Eurodecor kazanmıştı. Palmiye Adası‘nın inşası 2002′de başladı.

 

Dünyanın en geniş arazi ıslah projesi olan 31 km2’lik ada grubu Palm Jumeirah, milyonlarca ton kum ve taşın beş yıl boyunca Körfez’den ve taşocaklarından çıkarılmasının ürünü. Palm Jumeirah, 2010 yılında tam olarak bittiğinde, 60 bin sakini, 32 otel ve onlarca alışveriş noktasındaki 50 bin çalışanı ile tam bir yerleşim merkezi haline gelecek. 

 


palmiye-adasi

Bir Cevap Yazın