Perspektif çizimi

Yazan DemirHakan – 12 Ağustos 2005 01:27 – Kaydedildi
Gelişmiş Kullanıcı
merhaba. en kısa zamanda perspektif çizim konularında kendimi nasıl nasıl geliştirebilirm,ne yapmalıyım?

Yazan Larckoko – 15 Ağustos 2005 12:10 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı
bol bol perspektif fotoların üstüne eskiz kağıdı koy ve resimlerin kopyasını eskize geçir.. bu çok ii geliyor aynı zmnda serbest el çizimini geliştiriyor… kolay gele

Yazan Ziyaretçi – 16 Ağustos 2005 10:23 – Kaydedildi
Ziyaretçi
koko arkadaşıma katılıyorum iyi gelir birde açılara hakim olmalısın kolay gelsin

Perspektif, nesnelerin görünümünü 3 boyutlu olarak düz bir yüzeyde, yani 2 boyuta indirgeyerek, göstermeye yarayan bir iz düşümdür.Teknik bir çizimdir. Nesnenin gözlemciye göre olan posizyonunun ve uzaklığının etkileri esas alınarak perspektif çizimi yapılır. Söz konusu çizimler gözlemcide, biçim ve orantı bakımından, renklerden bağımsız olarak, 3 boyutlu bir gerçeklik izlenimi yaratmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken:

* Uzaysal gerçeklik
* Gözlemci
* Düz bir yüzey
* Dönüşüm stili (bu seçim akımlar doğrultusunda yapılabilir; sembolizm, dışavurumculuk, kübizm vb.)

Bu dönüşüm stili, perspektif, çok ve çeşitli olacağına göre, bunları şu şekilde ayırt edebiliriz:

* Uzaysal perspektif, cinsi yani ırkidir 3 boyutlu bir alanı sadece iki boyutlu bir yüzey üzerinde resmetmeyi amaçlayan çizim tekniğidir.
* Çizgisel perspektif, nesnelerin boyutlarını ve şeklini aynen bulundukları uzaklığa göre göstermeyi amaçlar.

O halde bir nesnenin perspektif görünümünü çizmek için birçok yöntem vardır. Belirli bir tekniği izleyerek yapılan perspektif çizimi kolaylaştırmak içinse, Orta Çağdan beri varolan taslak aletlerine perspektograf denir. Buna rağmen, fotograf tekniğinin icadı perspektifin çizim tekniği olarak kullanılması açısından pek bir şey değiştirmez. Çünkü burda mevzu doğayı taklit etmek değildir. Bu grafiksel ifade tekniği için birçok yöntem birarada bulunur : kaçış çizgili perspektif, kaçış noktalı perspektif, ters perpektif, paralel perspektif… Bazı çizimler aynı perspektif yöntemlerini sadece hayali dünyayı değil, gerçeküstü alanları göstermek için de kullanır.

Bir Cevap Yazın