Peyzaj Çalışması

Peyzaj çalışması yapılacak yer ve diğer unsurlara ait analizler yapılmaksızın projelendirme ve tesis gerçekleştirilirse; daha sonrasında karşılaşılacak sıkıntıların giderilmesi, hem işçilik hem de maliyette artışa yol açacak; ayrıca müşterinin memnuniyetsizliği ve proje mimarının yaşadığı başarısızlık da cabası olacaktır.

şeklinde bir yazı gördüm sitede. bunu bana birisi açıklayabilirmi?
bu kadar vahimmi durum?

Yazan Ziyaretçi – 24 Şubat 2003 02:54 – Kaydedildi
Ziyaretçi
Elbette wahim. Bikere kulandiginiz bitkileri, uygun koşullara göre kullanamazsak tüm yatırım boşa gidiyor. Çünkü bitkileri kaybediyoruz. İllaki uygun toprak koşullarını saglıyacagız. Düşünsenize, don olan yerde dona karşı zayof bitkileri kullanmıyoruz. Bu dikkat biçiminin farkı ne? TOPRAK İÇİNDE GEÇERLİ AYNI MANTIK…

Yazan Ziyaretçi – 05 Mart 2003 08:57 – Kaydedildi
Ziyaretçi
Sevgili peyzajcılar;
Herkese merhaba, sizlere bir sorum olacak, yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim mesleğim içmimarlık, dekorasyonu ile ilgilendiğim bir yerin ağaç dikiminden söz açılmışken söz yaprakların dökülmesinden dolayı mermerlerin bozulmasına geldi. Mal sahibinin çalıştığı ağaç dikim işleri ile ilgili kişiye danıştık ithal ağaçların (şu bir senede 3m. olan ) selvi gibi olanların hiç yaprak dökmediğini söyledi. Sorum : Yaprak dökmeyen ağaç var mı? Ben, her bitki yaprağını döker ama bazıları kışında yaprak üretir diye biliyorum.
Hiç yaprak dökmemek bana göre doğanın gelişmesine ters gelir diye ısrar ettim ama sizlerede sorarak doğrusunu öğrenmek isterim .Çıkan yaprak kesinlikle düşmeden öylece ağacın dalında sonsuza kadar kalıyor mu? ilgilerinize şimdiden teşekkürler.

Yazan Larckoko – 05 Mart 2003 16:45 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı
Çoğu bitki, depoladığı suyu daha etkin bir biçimde kullanabilmek için ve fazladan su kaybını da önelemek için, kış aylarında yapraklarını döker. Dökülecek olan yapraklarda ayrıca, bitkinin çeşitli metabolik atıkları da bulunur.
Yaprakların dökülmesi ve yapraklardaki renk değişiminin bir diğer nedeni de yine bitki bünyesinde bulunan etilen gazının ve “oksin” adı verilen hormonlarının normal dengelerinde görülen değişimlerdir. Havaların soğuması ile birlikte oksin seviyesinde görülen düşüş ve etilen gazı miktarındaki artış, bitki enzimlerinin selülozu sindirmesine neden olur ve böylece yaprak, gövdeden ayrılır. Soğuk dışında buna etki eden faktörler ise, günlük güneş ışığı miktarı, nem oranı, bitki bünyesinde depolanmış olarak bulunan su miktarı ve rüzgardır.
İğne yapraklı ağaçların (çamgiller) yapraklarını çok az miktarda ve yavaş yavaş dökmelerinin nedeni ise, yaprak yüzeylerinin geniş olmaması nedeniyle bu faktörlerden daha az etkilenmeleri ve yapraklardan su kaybının da oldukça düşük olmasıdır.

Yazan Amaç KESKİN – 19 Mayıs 2003 11:24 – Kaydedildi
Normal Kullanıcı
Peyzaj alanlarında sık sık rastlanan bazı sararmaların nedeninin toprak asitliği olabileceğini düşünmdünüz mü hiç??? Hatta bu alanlara pülverize dolamit tozunun aplikasyonu ile ne derece müthiş etkiler yaratabileceğini tahmin edebilir misiniz?

Yazan Ziyaretçi – 03 Haziran 2003 14:27 – Kaydedildi
Ziyaretçi
Ağaç ve çalıların en iyi yetiştikleri toprak tuzluluk sınırı 2,0 mmhos/cm’nin altındadır. Tüm ağaçlar toprakta bulunan yüksek orandaki tuzdan zarar görür. Çünkü tuzluluk, toprakların stürüktürünü olumsuz yönde etkiler. Ayrıca toprak suyunun ozmotik potansiyelini arttırarak bitki köklerinin su alımını engeller. Bunların dışında çözünebilir tuzların yapısında, yüksek oranda bulunan sodyum, klor ve bor gibi bazı elementler bitkiler için toksik etki (zehir etkisi) gösterir.

Yazan rabis – 13 Haziran 2003 14:29 – Kaydedildi
Gelişmiş Kullanıcı
Sayın Amaç KESKİN,
Dile getirdiğiniz sararmaların çeşitli nedenleri olabilir. Gerekli gözlem, ön etüd ve laboratuvar çalışmalarından önce, bunun düşük toprak pH’sından kaynaklandığını söylemek büyük yanılgı ve yanlışlara yol açabilir. Çünkü sararmalar genellikle düşük toprak pH’sından çok yüksek pH’da meydana gelir. Özellikle kireç oranı yüksek topraklarda pH yükselir ve bitkilerdeki besin elementlerinin alımında ciddi sorunlar ortaya çıkar. Böyle bir durumda toprağa zaten bir kireç (kalsiyummagnezyumkarbonat) olan dolomit uygulamak yarar yerine zararlara neden olur. Zaten yüksek olan kireç miktarını daha da arttırmış olursunuz. Bu nedenle sitede yayınlanan “Bitki Türlerinin Seçimi” başlıklı yazının okunmasında yarar olacağı kanaatindeyim.
Ayrıca Sayın Cannabien, aynı yazıda geçen “toprak tuzluluğu” ile ilgili önemli noktaları yukarıda bir kere daha vurgulamış ; kendisine teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın