Peyzaj çizimleri

Yazan Ziyaretçi – 18 Şubat 2004 01:00 – Kaydedildi
Ziyaretçi
Okullarımızda verilen eğitimde unutulan en büyük unsurlardan biri bence mesleğin sanat yönüdür. Farklı tasarımlar anlaşılmak yerine dışlanır hale gelmiştir. Tasarım dersleri katı kurallar ile işlenir. Yapılan maketlerde tasarıma değil , uğraşılmışlık derecesine bakılır. Ben peyzajın sanat yönünü bırakamam çünkü bana en çok zevk veren yanı odur…

Yazan Sniper – 18 Şubat 2004 02:17 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı
“Tasarım dersleri katı kurallar ile işlenir. Yapılan maketlerde tasarıma değil , uğraşılmışlık derecesine bakılır.”

sanırım bu yorum senin okuduğun üniversiteyle ilgili bir konu, çünkü ben bizzat tam tersine şahit oldum eğitim sürem boyunca.

Yazan sezgi – 18 Şubat 2004 07:28 – Kaydedildi
Gelişmiş Kullanıcı
bu kesinlikle doğru değil en azından temel tasarım dersi için, orada tasarım ilkelerinin uygulanıp uygulanmadığına bakılıyor.

Yazan pmsinan – 19 Şubat 2004 22:59 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı
eğitimde, proje ve diğer çalışmalara harcanan emekten dolayı puan verilmesi normal..hatta daha önce karşılaşılmamış yeni bir çalışma sunulmuşsa yine artı puan eklenmesi normal..sonucu ne olursa olsun; iyi veya kötü; ortada ürün, çaba ve bir emek varsa bence bu doğru olanı..hatta böyle olmuşsa hocanın öğrencisine bu durumu söylemesi daha doğrudur, diye düşünüyorum.

Yazan GoKhan – 07 Mart 2004 14:34 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı
Emek harcanmasından puan verilmesi ii güzelde adam oturmuş tasarım yapmış ötekisi ise emek harcayarak motorlu ışıklı bi maket hazırlamış bence puan alması gereken tasrımı ii olan makettir çünkü dersin adı bikere temel tasarım adam kafa patlatmış oda el işiyle uğraşmamış ama tasrım için uğraşmış yani ikiside emek harcamış şekilli oln,hareket eden maketten fazla tasarım önemlidir TASARIM dersi için

Yazan GizmoPm – 11 Mart 2004 21:10 – Kaydedildi
Gelişmiş Kullanıcı
Selam arkadaslar uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.
Buralara ugramayali buralar bayagi hareketlenmis. Tartismalar almis basini gidiyor. bazen de dibine kadar geyik yapiliyor. Ee tabi oda gerekli.

Tartismalar genellikle meslegin sorunlari uzerine. Tabi bu kadar sorunu olan bir meslegin forum sayfasinda pembe tablolar cizilmesi pek de gercekci olmazdi dogrusu. Kanimca meslegin en onemli sorunlarindan birisi de egitim sorunlari. Balik bastan kokar demisler, bu bakimdan sorunlar sarmalina egitimden girmek gerekir diye dusunuyorum.

Madem bazi sorunlarin universite sayfalarinda tartisilmasindan rahatsizlik duyuyoruz ( ozellikle o universiteden mezun olan arkadaslar icin )

madem tartismaya da cok hevesliyiz,

Gelin p.m. egitimi sorunlarini ( var oldugunu dusunuyorsaniz ) demogoji yapmadan, laf canbazligi yapmadan, delikanlilik sacmaliklarina girmeden tartisalim

Hocalari,
Ogrencileri,
Dersleri
Bos Dersleri,
Kitaplari,
Kaynaklari
Yontemleri
Kurallari
Politikalari
Prensipleri
Universiteleri
Universitelerin Binalarini,

Ne var ne yoksa herseyi duzeyli-ilkeli olarak tartisalim

GIZ…

Yazan Yönetim – 11 Mart 2004 22:11 – Kaydedildi
Forum Yöneticisi
Meslek adına çok önemli bir konu.
Bu konu ile ilgili, alternatif bir bakış açısı ile ilgili bir yazı okumak istiyorsanız bu linke tıklayabilirsiniz…

PEYZAJ MİMARLIĞINDA TASARIM EĞİTİMİ

Yazan pmsinan – 12 Mart 2004 00:37 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı
Peyzaj Mimarlığı eğitiminin verildiği yerde ORTAM çok çok önemlidir ve ortamda yukarıda gizmonun saydığı işlevlerin bütünlüğü önemli..Peyzaj mimarlığı eğitiminin verildiği yer, binasından fakülte çevresine ve sınıflarından, stüdyolarına kadar, Peyzaj Mimarlığı eğitimiyle bütün olması gerekir, ve mesleği her anıyla hissettirmesi gerekir.ortam dediğim bu..enerji vermesi gerekir.işte böyle bir ortam..söylediklerimden ormanın içinde bir üniversite anlamayın ve ilkokul binasından bozma binaları, ilkokul sıralı derslikleri ve ya tamemen ormanın ortasında ya da tam zıttı; dağ, bayır, çayır, köye komşu arazideki fakültelerimizi de anlamayın..
yalnızca kalorifer borularının ve peteklerinin, bunun yanında yemek masalarına benzer çizim(!) masaların, sandalyelerin ve pencerelerin bulunduğu bir stüdyo..veya derslik..kim ister?..

Yazan Ehlana – 01 Haziran 2004 00:12 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı

Mezun olmaya çok yaklaşmış arkadaşlar, ya da mezun olmadan önceki son senesini iyi hatırlayan arkadaşlar…

Bitirme projelerinizi nasıl, neye göre, hangi araştırmaları yaparak, ne aşamalarla çiziyorsunuz?

Diğer projeler gibi (2. ve 3. sınıf projeleri gibi) son günlere bırakmak yerine aylar öncesinden araştırmaya başlıyor musunuz? Son öğrenci projenizin tadını çıkartıyor musunuz? (çıkarttınız mı?)

Bazılarınız için güzel bir anı, bazılarınız için hala devam etmekte olan kabusu mu gündeme getirsek ne ? :)

Yazan Xjr – 23 Ağustos 2004 10:17 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı

Ben bitireli sanırım 12 seneyi geçti.

Ama bırakın araştırma yapmayı tabiri caizse Yumurta Kapıya diye bir yöntem kullandık. Son günler panik yaparak hiçbir araştırma yapmadan ve belkide önceden çizilenleri inceleyerek.

Bugun 3 günde proje teslim ettiğimizi düşünürsek, sanırım bunu o günlere borçluyuz. Ama projeler içe sinecek şekilde yapılıyormu diye sorarsanız, hiç sormayın derim…

Bir Cevap Yazın