Peyzaj eğitiminde burs

Eğitiminde maddi desteğe, yani Burs’a ihtiyaç duyan ama nereye başvuracağını bilmeyenlere…

Aşağıda burs veren kurumların telefonları yazılıdır. Asagıdaki burslardan, cevrenizde tanıdıgınız gelir seviyesi dusuk ama okumak isteyenlere iletmenizde fayda var.

Türkiyede burs veren kuruluşlar

Ito Vakfı

İstanbul Ticaret Odası Vakfı’nın verdiği burslarda aranılan şart, öğrencinin maddi imkanının yetersiz ve bir üniversitede ekonomi ile ilgili bölümlerden birinde okuyor olması. Bursun miktarı her Aralık ayında değişiyor.

Tel: (0212) 511 41 50

Türkiye Bilişim Vakfı

Maddi durumu yetersiz olan başarılı Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerini desteklemek amacıyla burs veriyor. Bilişim sektörünün ve bilişim kullanıcılarının ihtiyacı olan yetişmiş insan gücünün artmasına katkıda bulunacak bu girişim için her Haziran ayında bilgisayar mühendisliği bölümü olan üniversitelere çağrı gönderiliyor. Ağustos sonuna kadar başvuruların TBV Genel Sekreterliği’ne bildirilmesi isteniyor. Başvurular Eylül sonuna kadar sonuçlandırılıyor.

Tel: (0212) 245 20 02

Türk Eğitim Vakfı

TEV, şu anda Türkiye’de en fazla burs veren vakıflar sıralamasında başı çekiyor. Merhum vehbi Koç’un liderliğinde 1967’de eğitime gönül vermiş 205 hayırsever işadamı, akademisyen ve bağışçı tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere burs vermek, milli eğitime yardımcı olmak amacıyla kuruldu. İstanbul’la beraber 11 ildeki şube ve temsilcilikleri aracılığı ile hizmet veriyor. 1969’dan bu yana yurt dışında yüksek lisans öğrenimi için burs veriyor.

1999-2000 öğretim yılında 60 başarılı öğrenciye yurt dışı bursu verilecek. Adaylar yükseköğretim süresince aldıkları genel not ortalamaları, yabancı dil seviyeleri, mülákat sonuçları ve ailelerinin mali durumuna göre değerlendiriliyor.

Tel: (0212) 274 52 60

Vehbi Koç Vakfı

Vakıf, sosyal ve kültürel hizmetler için vehbi Koç tarafından 1969’da kuruldu. Eğitim, sağlık ve kültür alanlarında ülkemize kazandırdığı ve ilgili kamu kuruluşlarına devrettiği sayısız tesis yanında, Koç Özel Lisesi, Koç Üniversitesi, Amerikan Hastanesi, Sadberk Hanım Müzesi, Rahmi M.Koç Sanayi Müzesi ve Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü’nü kurdu. Üniversite ve lise öğrencilerine burs veriliyor. Tel: (0216) 341 36 50

The British Council

The British Council 58 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Yalnızca yüksek lisans (üniversite sonrası) için 1987’den beri burs veriliyor. Ankara, Izmir ve İstanbul’da üç şubesi var. Bütün başvuru formları toplandıktan sonra 16 Ekim’den itibaren seçim komitesi (İngilizlerden oluşuyor) formlara göre ilk elemeleri yapıyor. Seçtikleri öğrenciler mülákata çağrılıyor ve bu elemeyi geçenler İngilizce sınavına tabii tutuluyor. Bursa aday gösterilenin tam listesi Ocak-Şubat aylarında kesinlik kazanıyor. Tel: (0312) 468 61 92

Hacı Ömer Sabancı Vakfı

Vakfın sosyal amaçlı burs programı, üniversite öğrencilerine (lisans öğrenimi için) yönelik. Üniversiteyi üstün başarı ile kazanan, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere geri ödemeli bir burs programı sunuyor. Programda yer alan bursiyerler, meslek sahibi olduktan sonra, yeni yetişen gençlerin öğrenimlerine bir ölçüde katkıda bulunabilme ilkesinden hareketle, aldıkları burs miktarını taksitler halinde ve faizsiz olarak vakfa geri ödüyorlar. Başvuru şartları, her yıl Eylül ayı başlarında üniversitelere gönderilen ve basın yoluyla yapılan duyurularla açıklanıyor. İsteyenlere ‘Vakıf Başvuru Formu’ gönderiliyor. Başvurular 15 Eylül’de başlıyor, 15 Ekim’de sona eriyor.
Tel: (0322) 351 56 44

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

İstanbul içinde okuyan üniversite ve lise öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. Derneğin 20’den fazla şubesine başvuran lise öğrencileri değişen miktarlarda burs alabiliyor. Merkez ise sadece üniversite öğrencilerine burs sağlıyor.
Tel: (0212) 252 44 33

Sema Yazar Gençlik Vakfı

Vakıf, her yıl üniversite öğrencilerine katkıda bulunmak amacıyla burs veriyor. Bursun devamlılığı her yıl başarılı olma koşuluna bağlı. Burs verilen öğrencilerin herhangi bir kuruluştan burs ve yardım almaması şartı var. Burs talebinde bulunan öğrencilerin vakıftan alacakları formu doldurarak Ekim ayı başına kadar müracaat etmeleri gerekiyor.
Tel: (0312) 425 80 03-04

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

Üniversite ve meslek yüksek okullarında öğrenim görenlere burs veriyor. Burs verilecek adayı öğrencinin öğrenim gördüğü kurum seçiyor ve Vakfa bildiriyor. Teknik bölümde okuyanlara burs sağlanıyor. Tel: (0212) 252 29 00

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı

Vakıf, gençlerin eğitsel, kültürel, sosyal ve fiziksel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla 1992’de kuruldu. Başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan gençlere burs veriliyor. 15 Eylül-15 Ekim arasında başvuran adaylar sıra numarasına göre mülákata alınıyor. Belli bir puanlamaya tabii tutulan adaylara daha sonra burs veriliyor.
Tel: (0212) 274 15 02

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Ekim ayında başlayan burslar 8 ay boyunca devam ediyor. verilecek burs miktarı her öğretim yılı için yeniden belirleniyor.
Tel: (0212) 258 61 20

Faisal Finans Kurumu Vakfı

Vakfın aradığı şartlar; bir üst sınıfa geçerken borçlu dersin olmaması, başka vakıftan veya kurumdan burs alınmaması, savcılık tarafından hakkında soruşturma açılmamış olması ve disiplin suçu işlenmemesi.
Tel: (0212) 251 65 20

Sağlık ve Eğitim Vakfı

Başvuru Ağustos-Eylül aylarında yapılıyor. Ağırlıklı olarak tıp fakültelerindeki öğrenciler tercih ediliyor ve 3’üncü sınıftan sonraki öğrencilere veriliyor. Burs alacaklar not ortalamalarına göre seçiliyor.
Tel: (0212) 512 18 78

Karşılıklı bursların nasıl geri ödeneceği burs veren kuruluş tarafından belirleniyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor. Devlet karşılık istiyor.

TC Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu

Yükseköğretim Bursu Açıköğretim Fakültesi dahil olmak üzere üniversitelerde okuyan her öğrenci bu bursa başvurabiliyor. Başvurular Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının başında yapılıyor. Başvuru formları ise Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Bölge ya da Yurt Müdürlükleri’nden alınabiliyor.
Tel: 0312 419 13 93-94

Milli Eğitim Bakanlığı

Bakanlık tarafından yükseköğretim kurumlarının öğretmen yetiştiren İngilizce, elektronik ve bilgisayar ile sınıf öğretmenliği branşlarında öğretim gören belirli sayıda öğrenciye burslu statüde destek sağlanıyor. Üniversitelerin hangi

bölümlerinden kaç öğrenciye burs verileceği her öğretim yılı başında belirleniyor. Burslar, mecburi hizmet karşılığında veriliyor ve mezun olanlar öğretmen olarak doğrudan göreve alınıyor. Tel: 0312-417 50 70

Derleme: Durcan Cengiz / Peyzaj Mimarı – www.peyzaj.org editörü

Bir Cevap Yazın