Peyzaj uygulama fiyatları

Projeye genelde ücret almıyoruz, ancak müşterinin ciddiyetine bağlı olarak proje çiziyor veya çizmiyoruz. Yaklaşık m2 yi öğrendikten sonra takribi bi uygulama fiyatı belli oluyor. 10 cm toprak sereceksek m2 si 4 ytl ( 40 ytl/m3 den yola çıkarak), çimlendirme tohumla yapacaksak, 6.5 ytl / m2 tohum ve işçilik dahil, bitkilendirme için yılların alışkanlıgı olarak m2 ye 15 ytl düşüyor ( tümünü değil sadece ’20 sini bitkilendirdiğimizi düşünerek) otomatik sulama için m2 ye 10 ytl, bakım isterlerse 0.6 ytl/m2-aylık.

Bu toplamlar uzerinden uygulama maliyetlerini cikarip, toplam maliyetin %5 i gibi
bir rakam proje fiyati olarak verilebilir.

Yazan rosefairy – 27 Eylül 2005 14:34 – Kaydedildi
Gelişmiş Kullanıcı

sevgili xjr,

eğer yanlış anlamadıysam senin mesajında yazdığın birim fiyatlar magnolia nın sorusunu düşünürsek toplamda,m2 birim fiyatı 15-30 YTL arası değişiyor diyebiliriz sanırım…eğer yanlışım varsa düzeltebilirsin..peki benim merak ettiğim bu fiyatlar olması gereken birim fiyatlar mı yoksa şuan piyasa da uygulanabilir ve/veya uygulanan birim fiyatlar mıdır?

çünkü bir yandan şaşkına döndüm,benim çalıştığım piyasada bu fiyatlar çok yüksek hatta yerine göre fiyatların ütopik bile geldiğini söyleyebilirim.

Sevgiler,

Yazan Xjr – 28 Eylül 2005 11:15 – Kaydedildi
Uzman Kullanıcı
Bu verdiğim fiyatlar Istanbul koşulları için hazırlanmış ve piyasada iş alabilmek için yeterli görülen fiyatlardır. Bu rakamları 10bin m2 için uygulamak tabii ki yanlış olur. Soruda 1 villa? diye başlayan soruya cevap olarak verilmiştir. Yüksek hatta ütopik diye belirttiğinize göre, hangi, şehir için ? hangi koşullarda ve kaç m2 alan için ütopik bulduğunuzu ve sizin fiyatlarınızı da belirterek cevaplarsanız; çok memnun olacağım. Saygılarımla…

Yazan rosefairy – 28 Eylül 2005 23:22 – Kaydedildi
Gelişmiş Kullanıcı

İstanbul un fiyatlarının bu kadar yüksek olmasına şaşırdım doğrusu ama bi yandan da sevindiğimi söyleyebilirim.Şüphesiz bu fiyatlar metrajnın büyüklüğüne göre değişir ben bunu kastetmemiştim zaten.Bir villa bahçesi yapmak ile site projesi yapmak,uygulamak arasında çok fark var tabiiki.ben ilk çalıştığım Ankara piyasasına ve şuan çalıştığım Muğla/Fethiye piyasasına göre yorum yapmıştım eğer bu önemliyse…

şöyle söyleyebilirimki şuan biz burda özel konut sitelerinin yapısal ve bitkisel peyzaj düzenlemelerini yapıyoruz yani aslında toplu konut mantığından çok da uzak sayılmaz.senin söylediğin kalemlerle iş yaptığımızda sizin İstanbul fiyatlarınızın 1/2 ile 1/3 arasında bi fiyatla iş yapıldığını söyleyebilirim.sanırım şimdi ne demek istediğimi anlamışsındır.belki de hata sorunun çok geniş bir çerçevede olması yanıtların ise detaylarda parçalanması oldu.ama yinede bu fikir alışverişlerini yapmak da güzel…zaten onun için burdayız sanırım…..

kolay gelsin…

Bir Cevap Yazın