Peyzaj ve Piyasa işleri

Peyzaj Piyasası

3d görselleştirme : Serkan Çelik

Herkese yeni bir yazıda merhabalar. Bu yazımda bahsetmek istediğim konu peyzaj mimarları çalışan  yada kendi işini yapmaya kalkan cesareti ile öne çıkmak isteyen peyzaj mimarlarınadır. Mesleğini iyi yapan bu meslekten gerçekten zevk alan her insanın öncelikli hedefi herhalde gün gelip te kendi işinin sahibi olmaktır. Şimdi bunlarla ilgili piyasada olan şeyler hakkında biraz bilgi vermek istiyorum ki  bu işi yapacak insanların  biraz daha ufuklarının açık olmasında yardımı olmasını temenni ediyorum.

Öncelikli biz peyzaj mimarının  öncelikli olarak  iş yaptıkları alanlar 3 ana dalda toplanıyor. Tabiî ki bu sayacağım kollar genel olarak piyasada iş yapan firmaların ağırlıklı yaptıkları iş kollarına göre belirlenmiş  işlerdir. Zaman içerisinde eminim ki  yeni ve daha detaya indirgenmiş işlerde çıkacaktır.

1. Belediye ağırlıklı  işler ( park bahçe işleri)
2. Toplu konut  ve site tarzı işler
3. Villa türü müstakil yapıların işleri

Şimdi bu başlıkları biraz açmak ve piyasada iş yapmak isteyenlerin nasıl durumlarla karşılaşabileceğine birkaç örnek verelim en iyisi. Belediye ağırlıklı işlerde  öncelikli tabiî ki  şartnameler ön plandadır.  Oda kaydında 5 yılını doldurmuş olmak belirli bir ekipman yada iş bitirme belgesi  gibi  belgelere sahip olmak gibi  değişik isteklerin bulunduğu şartnamelere bağlı kalarak bu işlerden almak mümkün. Tabiî ki  Türkiye de kamusal alandan nasıl iş alındığını az çok herkes bildiği için bununda yeterli olmadığı zamanları herkes biliyordur. Herhalde anlayan anlamıştır ne demek istediğimi. Detaya inmeye gerek yok. Bana göre eğer altyapınız sağlam değilse ve sağlam bir arkanız yoksa belediye işleri kendi işiniz için ilerleyen yıllarda girmeniz gereken bir iş koludur . böylelikle çevre genişlemesi mali yeterlilik gibi  birçok eksik tamamlanmış olacağından bu işlerin alımı da daha kolay olacaktır.

Diğer bir iş kolu olan toplu konut işlerine gelince bu ne yazık ki biz peyzaj mimarları ve toplu konutlara iş yapan bir çok firma için en zor iş koludur.  Nedenine gelince ne yazık ki ülkemizdeki  müteahitlerin büyük bir çoğunluğunun ilkokul mezunu yada işçilikten yükselip buralara gelmiş insanlar olduğunu düşünürseniz onlara peyzaj ı anlatmak neyin nasıl olacağını göstermek kadar zor bir şey yoktur. Tabiî ki  onları da kendi açılarından takdir etmek lazım oralardan buralara gelmekte kolay değildir. Ama ne yazık ki onların belli tabuları vardır olmazsa olmaz kuralları içine peyzaj girmediği için site etrafına ağaçları dikelim ana kapıdan evlere giden yolları yapalım bide çocuk oyun alanına bir  yol yaptık mı tamadır. Birazda mevsimlik çiçek diktik mi bahçemiz hazır mantığı ile iş yapıldığından bunun için peyzaj mimarimi lazım  annemde yapar mantığı vardır. Bu tabuyu yıkmakta kolay değildir . siz  yeri gelecek günlerce gidip gelip görüşüceksiiniz belkide süper bir proje çıkartacaksınız ya maliyete takılacaksınız yada bir gün gelip bakacaksınız ki  sizin anlattıklarınız boş adamlar ağaçları dikmeye başlamış bile.. bunlar ne yazık ki  toplu konut işlerinde olabilecek sıkıntıların  başında geliyor. Ne mi yapılmalı derseniz tabiî ki  tüm toplu konut işleri böyle değil bilinçli firmalar oluşmaya başladı güzel projelerde yapılmaya başlandı. Sadece bunun genele yayılması zaman isteyen bir durum. Ancak o zaman gelene kadarda bizler bu durumla baş etmeye devam etmemiz gerekiyor. Sevgili  oda yöneticilerimizi de tabiî ki  nasıl artık mimari proje elektrik statik gibi  projeler olmadan bir  bina yapılmıyorsa peyzaj projesinin de bir peyzaj mimari onayı olmadan yapılmaması gibi  konularda daha aktif olup bunu kanunlaştırabilirlerse o zaman tabiî ki  bizler içinde çok daha rahat olacak bu kapıların açılması. İş yapan kişinin de uzmanlığını tabiî ki  iyi seçmesi gerekiyor. Bu peyzaj mimari firmasında yada şahıs olarak yapacağı işlerde proje uzmanımı olacak proje +uygulama mı yapacak  gibi  seçimlerini belirleyip çalışmalarını da o yönde devam ettirmesi bu kişinin geleceği açısından daha kolay ve belirgin bir yolda ilerlemesini sağlayacaktır.

Son iş kolumuz ise tabiî ki  caizse peyzaj mimarlığı sektörünün kaymak tabakası diye adlandırılır.  Bizim işimizi kısmen zengin işi olarak görenler bu işlerden dolayı bunu söylerler. Çünkü  zaten belirli bir gelir seviyesine ulaşmış parasal açıdan çok sorunu olmayan müstakil ev sahipleri bahçelerini yaptırırken  parasal yönden sizi en az zorlayanlardır.. tabiî ki  her işte olduğu gibi  burada da istisnalar kaideyi bozmaz demek gerekli.  Çünkü  herkes bilir zengin insanların zaman zaman kaprisleri de vardır. Ancak çok daha rahat olunduğu  bir gerçektir. Projenizi çizersiniz ikna etmek  projenizi kabul ettirmek daha kolaydır. Çıkardığınız maliyette anlaşmanız ödeme koşullarında anlaşmanız çok daha kolaydır. Bu yüzden  her firma yada bireysel iş sahibi  önceliğini her zaman villa tarzı müstakil yapılara verir. Böylece kısa zamanda net ve düzenli bir gelir edinme şansı olacağı gibi  işinizi iyi yaptığınızda zaten elit bir kesime iş yaptığınız için adınızın yada firmanızın isim yapma gibi  olayları yani işin reklam kısmında da hızlı adım atmış oluyorsunuz.

Özetle  biz peyzaj mimarlarının bireysel yada firma anlamında kendi işimizi yapmaya niyetlendiğimiz zamanlarda yapabileceğimiz işler karşılaşabileceğimiz zorluklar bunlar. Ve daha aklınıza gelebilecek birçok şey. Ama şunu da unutmamak gerekir. Her geçen gün peyzaj firması sayısı artmakta ve bunların büyük bir çoğunluğu iş yapıyor ancak . bu firma sahiplerine bakarsanız yine büyük bir çoğunluğu  ise peyzaj mimarlığı ile alakası olmayan yan dal elemanları yada sadece parası olan kişiler oluyor. Firma sahibi peyzaj mimarları ne kadar çok artarsa bu işteki  kalite ve bilincin daha da artacağına inanan bir insan olarak herkese iş  hayatında ve  okulunu bitirip iş hayatına girecek  olan peyzaj mimarlarına başarılar dilerim

Soner Bilgin /Peyzaj Mimarı (KTÜ)

Bir Cevap Yazın