Sultangazi Kent Ormanı -Kent ormanları

sultangazi kent ormanı

Sultangazi Kent Ormanı

Sultangazi Belediyesi Kent Ormanına nerede nasıl gidebilirim.
Sultangazi Piknik Alanı nasıl gidilir ?

Sultangazililerin bir kısmı hala kent  ormanına hiç gitmedi ve nerede olduğunu ve nasıl gidileceğini de bilmiyor. Biz de bu konuda sizlere yardımcı olmak istedik.

Kent ormanına giriş Gazi Mahallesi sınırları içinde yapılıyor, Gazi Polis Merkezi’nden (Gazi karakolundan) kuzeydoğuya giden yolu takip ettiğinizde kent ormanını bulmuş oılacaksınız. Yanılmadan bulmak için yapmanız gereken tek şey Gazi Polis Merkezinin önünden geçen yoldan Gazi Mezarlığa doğru gitmek ve 1502 nolu sokağa girip bu sokak üzerinde ilerlemek.

İstanbul’a su medeniyetini taşıyan Alibey Deresi ve bu dereyi çevreleyen havza alanında Sultangazi Belediyesi tarafından 2010 yılında yapılan Sultangazi Kent Ormanı I. Etap ile yapım çalışması devam edilen II. Etap orman alanına yeni isimler verildi.

Sultangazi Kent Ormanı I. Etabına 13. Yüzyılda yetişmiş, düşünür ve gönül adamı Hacı Bektaş-ı Veli’nin ismi verildi.

26 Mayıs Cumartesi günü hizmete açılacak olan Kent Ormanı II. Etap ise bölgede yaptığı Mağlova ve Güzelce su kemerleriyle “Kemerlerin Efendisi” ünvanını alan Mimar Sinan’ın ismini taşıyacak.

Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı

Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı 800 dönüm alandan oluşuyor. yüksekliğinde tamamen ahşaptan yapılan Seyir Kulesi ve kameriyeler ile ziyaretçilere muhteşem baraj manzarasını seyretme imkânı sunuluyor. Ayrıca çocuklarımızın doğa ile baş başa olduğu oyun alanları, ahşap fitness aletleri, piknik alanları, amfi tiyatro ve açık hava sinema gösterim alanı yer alıyor.

Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı’nda ayrıca profesyonel destek alınarak oluşturulan Binicik Tesisleri yer alıyor.

Kent ormanları yaşam alanlarımız olacak

Sultangazi Belediyesi, Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı’nın ardından Mimar Sinan Kent Ormanı’nı da hizmete açtı. Yeşillerin arasından mavinin tüm tonlarını taşıyan Mimar Sinan Kent Ormanı artık İstanbulluların yeni mesire ve dinlenme yeri oldu. Mimar Sinan Kent Ormanı’nın açılış kurdelesini ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Milletvekilleri Prof. Dr. Burhan Kuzu, Ahmet Baha Öğütken, Sultangazi Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve AK Parti İlçe Başkanı Murat Atım birlikte kesti.

Alibey Havzasını mesire ve dinlenme alanı yapmak için harekete geçen Sultangazi Belediyesi ilk adımda Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı’nı 2010 yılında hizmete açmıştı. Sultangazi Belediyesi ikinci adımda ise Mimar Sinan Kent Ormanı’nı düzenlenen törenle İstanbulluların hizmetine sundu.

Mimar Sinan Kent Ormanı

Sultangazi Belediyesi tarafından 2010 yılında yapımı tamamlanan Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı’nın hemen yanı başına kurulan Mimar Sinan Kent Ormanı ve Dinlenme Alanı; 820 dönüm alanı kapsıyor.

Mimar Sinan Kent Ormanında yer alan donatı ve fonksiyon alanları ise şunlar:

• Alibey Barajının muhteşem manzarası eşliğinde konser ve tiyatro gibi çeşitli etkinliklerin yapılabileceği 2400 kişilik amfi tiyatro oluşturuldu.

• Çocukların eğlenip hoşça vakit geçirebilecekleri macera kompleksi, tırmanma oyun grupları ve engelli çocuklarımızın da oynayabilecekleri oyun grupları yapıldı.

• 3 adet futbol, 2 adet basketbol, 1 adet tenis, 1 adet voleybol sahası olmak üzere toplam 7 adet spor alanı inşa edildi. Ayrıca soyunma ve duş alma kabinleri yapıldı.

• Ormanın içinden geçen derenin üzerinde asma köprü yapıldı. Bu köprü Hacı Bektaş-ı Veli ile Mimar Sinan Mesire alanlarını birbirine bağlıyor.

• Baraj manzarasının doğal güzelliğini seyredebilmek için manzara seyir kulesi ve hemen altında restoran yapıldı.

• 2. seyir kulesi Mimar Sinan Mesire ve Dinlenme Alanı’nın hemen girişine yerleştirildi. Ahşaptan yapılan Seyir Kulesi ile tüm İstanbul ayaklarınızın altında.

• Vatandaşlarımızın piknik yapabileceği alanlara piknik masaları konuldu ayrıca çeşmeler yapıldı.

• Vatandaşlarımızın kullanabilmesi için ahşap mescit, şadırvan ve tuvaletler inşa edildi.

İzcilik Kampı ve Hobi Bahçeleri
Mimar Sinan Kent Ormanı içerisinde ayrıca hayata geçirilen İzcilik kampı da yer alıyor. Alanın hemen yanı başında hayata geçirilen hobi bahçeleriyle; toprağa, yeşile ve doğaya özlem gideriliyor. Hobi bahçelerinde Sultangazililer sebze ve meyve yetiştirmenin keyfini yaşıyor.

70 m2’lik 12 adet seralı olmak üzere 56 adet bahçeden oluşan hobi bahçeleri içerisinde 6 m2’lik ahşap kulübeler ile damlama sulama sistemi bulunuyor.

Açılış törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Milletvekilleri Prof Dr. Burhan Kuzu, Ahmet Baha Öğütken, Harun Karaca, Sultangazi Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İlçe Başkanı Murat Atım ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“BÜTÜN İSTANBUL’A KENT ORMANLARI KURACAĞIZ”

Açılış töreninde konuşan Bakan Eroğlu, “Sayın Başkanımız Cahit Altunay ve ekibi gerçekten çok çalıştılar. Son derece gayretli bir başkanımız var. 800 dönüm daha belediyeye tahsis ettik. Osmanlı devletine ve Türkiye’ye büyük şahsiyetler kazandırmış olan Mimar Sinan’ın bu ormana adının verilmesi güzel bir şey. Ben de bu kent ormanının açılışından çok memnuniyet duydum” diye konuştu.

İstanbul’a yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Eroğlu, “Esasen biz başta Sultangazi olmak üzere bütün İstanbul’u çiçek gibi yapacağız. Bütün İstanbul’a kent ormanları kuracağız. Sizler için her yeri yeşillendireceğiz. Çocuklarınızla kurulacak kent ormanlarında güzel hatıralar yaşayacaksınız” dedi.

“SULTANGAZİ KENT ORMANLARI İSTANBULLULARIN NEFES ALANLARI”

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise yaptığı konuşmada, 1.5 yıl önce Hacı Bektaşi Veli Kent Ormanı’nın hizmete açıldığını belirterek “Ancak bu alanın İstanbullulara yetmediğini gördük. Bakanımız Sayın Eroğlu’ndan rica edince önümüzü açtı. 820 dönümlük bir alana daha kent ormanı kurduk” diye konuştu. Başkan Altunay şunları söyledi:

“Hacı Bektaş- Veli ve Mimar Sinan Kent Ormanları dört mevsimin tüm güzelliklerini cömertçe sergiliyor. Yeşillerin arasından mavinin tüm tonlarını da taşıyan Mimar Sinan Kent Ormanı artık İstanbulluların yeni mesire ve dinlenme yeri oldu. Kent Ormanlarında seyir kuleleri, amfi tiyatrolar yaptık. İstanbullular buradaki gösteri alanlarında kültür ziyafeti çekerken, diğer taraftan bu eşsiz güzellikleri seyretme imkanı da bulacak. Bununla da yetinmedik; atlar, faytonlar getirdik. Ve bir de sürpriz hazırladık. Sultangazi Tren Ekspresi’ni kent ormanına yerleştirdik. Misafirlerimiz tren yolculuğuyla kent ormanlarımızı gezme imkanı bulacak.”

2 bin dönümlük bir alana daha kent ormanı kurulacağı müjdesini veren Başkan Altunay, “Sultangazi Kent Ormanları içerisinde ayrıca İzci kampını hayata geçirdik. Alanın hemen yanı başına kurduğumuz hobi bahçeleriyle; toprağa, yeşile ve doğaya özlem gideriliyor” dedi.

İstanbul Milletvekilleri Kuzu ve Öğütken’de kısa bir selamlama konuşması yaparak, çalışmalarından dolayı Sultangazi Belediyle Başkanı Cahit Altunay’a teşekkür ettiler.

Protokol konuşmalarının ardından Kolpa Grubu Mimar Sinan Kent Ormanı Amfi tiyatroda sahne aldı. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan grup sevilen şarkılarını Sultangazililer birlikte seslendirdi. Programda ayrıca yerel sanatçılar, Keşan’dan gelen folklor ekibi ve Mehteran Takımı da yer aldı.

Sultangazi Kent Ormanı’na kaçabilirsiniz
Sultangazi Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl kısa sürede hazırlanarak İstanbulluların hizmetine sunulan Sultangazi Kent Ormanı, bu yıl yeni donanımlarıyla daha geniş bir alanda hizmet vermeye başladı. Sıcaklardan bunulan Marmara Bölgesi için serin bir sığınak özelliği taşıyor.
Metropolün yanı başında bulunan, Alibey Baraj Gölü’ne hakim, zengin bitki örtüsüne sahip 780 dönümlük çamlıkta kurulu kent ormanı, İstanbulluların ücretsiz piknik yaparak dinlenmeleri için zengin imkanlar sunuyor. Derneklerin ve vakıfların organizasyonlarına da ev sahipliği yapan Sultangazi Kent Ormanı, özellikle hafta sonlarında dolup taşıyor. Kent Ormanı’na ulaşım yolları ve alan içindeki yollar ve kaldırımlar tamamen yenilendi. Birinci sınıf ahşap malzeme ile yapılan kameriyeler, banklar, çeşmeler, piknik masaları, oturma grupları, amfi tiyatro, otopark ve çocuk oyun alanlarıyla birlikte sahil şeridi boyunca yapılan yürüyüş parkuru, ziyaretçilere yeşil ile mavinin buluştuğu büyülü ortamda oksijen depolama fırsatı veriyor.

ÇOCUKLAR ATA BİNİYOR

Balık tutma yerleri, bisiklet parkuru ve seyir kulesi ile misafirlerini ağırlayan Kent Ormanı’nda ayrıca binicilik yeri hizmete açıldı. Böylece piknikçilerin çocukları burada ata binme keyfi de yaşıyorlar. Aydınlatma sistemine de sahip Sultangazi Kent Ormanı’nda ayrıca satış yerlerinden mescide kadar her türlü sosyal donatı düşünüldü. Yoğun geçen hafta sonunun yorgunluğunu atmak isteyen İstanbulluların uğrak yeri olan Sultangazi Kent Ormanı’nda, ziyaretçiler sahil bandında yürüyerek ilçenin tarihi dokusunu oluşturan Cebeci ve Mağlova Su Kemerlerini de yakından görebiliyorlar.

TEM’DEN ULAŞILABİLİYOR

Sultangazi Kent Ormanı’na ulaşmak isteyen İstanbulluların TEM Otoyolu’ndan Sultangazi ilçesine girdikten sonra Gazi Mahallesi veya Zübeyde Hanım Mahallesi’nin kuzeyinden giriş yapması gerekiyor.