Taksim Gezi Parkı kıyımını kınıyoruz!


Taksim Gezi parkı resimleri

Peyzaj.org ekibi olarak Taksim Gezi Parkı kıyımını kınıyoruz!

Istanbul son nefes alma noktalarından biri olan ve sembol haline gelmiş Taksim Gezi Parkı halkın tüm tepkilerine rağmen katledilmeye devam ediyor. Onlarca ağacın sökülerek ziyan edildiği parkta; parkına sahip çıkmaya çalışan Istanbullulara zor kullanılmakta ve gaz sıkılmaktadır. 2 gündür saat 05:00 sularında saldırıya uğraya Istanbullular, inşaat görevlikleri ve zabıtalar tarafından da darp edilmektedir.

Amacı sadece yeşiline sahip çıkmak olan İstanbul halkından bazı kişiler, uğradığı şiddetle kimileri hastanelik olmakta, kimi ağır yaralanmaktadır. Peyzaj.org olarak bu kıyımı kınıyoruz.
taksim gezi parkı resimleri

Greenpeacedan açıklama geldi!

İstanbul Gezi Parkı’nda yapılan eylemde Greenpeace kampanya sorumlusu Cenk Levi’nin gözaltına alındığı, eylemdeki aktivistlerden Hazar Tunca’nın ise hastaneye kaldırılarak ameliyata alındığı bildirildi.
Greenpeace, Gezi Parkı’nda yaşanan ağaç kesimini ve bu ağaçları korumak için seferber olan insanlara gösterilen şiddeti kınadığını açıkladı. Yapılan eylemde Greenpeace kampanya sorumlusu Cenk Levi’nin gözaltına alındığını ifade edilirken, eylemdeki aktivistlerden Hazar Tunca’nın ise kaldırıldığı hastanede ameliyata alındığı bildirildi. Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Laetitia Liebert, “Bugün bir çalışanımız gözaltında, bir aktivist yaralı, Gezi Parkı’nda bulunan yüzlerce insanın sağlığı gaz bombası yüzünden tehlike altında. Bu sabah insanların kaldığı çadırlar yakıldı, gazdan göz gözü görmeyecek hale geldi. Tüm bunlar buradaki insanlar Gezi Parkı’na sahip çıkmak istedikleri için yaşandı. Gezi Parkı bir sembol, burada bulunan insanlar aslında Türkiye’de son dönemde artarak yaşanan doğa katliamını da protesto ediyor. Hükümet, son dönemde yaptığı bütün projeler ve yatırımlarda halkın taleplerini, ifade özgürlüğünü ve doğayı hiçe sayıyor. Ayrıca hükümet, Bakanlar Kurulu’nun ormanlık alanları imara açabilmesini sağlayacak yeni bir yasa tasarısıyla çevre yıkımının önünü açıyor. Hem doğa kıyımının önünü açan yasalar hem de doğayı koruyan insanlara gösterilen şiddet, Anayasa’nın 56. maddesi olan çevreyi koruma hakkının ihlalidir. İnsanların hem çevreyi koruma hakları, hem yaşam hakları, hem de ifade özgürlükleri ellerinden alınıyor burada. Greenpeace olarak biz de Gezi Parkı’ndaki barışçıl direnişi destekliyor ve burada yaşanan şiddetin sona ermesini talep ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın