Zeytinliada

Zeytinliada, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın etkili girişimleri nedeniyle Erdek Belediyesinin tapulu malı olmuştu.  Zeytinliada üstünde 2 yıldan beri yoğun arkeolojik kazılar yapılarak ünlü Meryem Ana Kilisesi ve diğer tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılmasına çalışılıyor. Zeytinliada’da yapılan kazılarda elde edilen bulgular sonucunda, hazine değerinde olduğu ve Hıristiyan dünyasının yeni hac yeri olarak kullanılacağı belirtildi. Doç. Dr. Nurettin Öztürk, kazıların bitmesinden sonra tüm hıristiyan aleminin ilgisini çekecek kilise nedeniyle  gerçekleştirilecek restore projesinden sonra Zeytinliada’nın Erdek halkı için umut kapısı olacağına gönülden inandığını söyledi.

Halen açma çalışmaları süren 10. yüzyıl Bizans yapısı olan kilise içinde ortaya çıkan en ilginç bulgu; günah çıkarma odası (Baptisterion) bir nevi terapi odası ve haç motifli monolit beyaz mermerden oyulmuş vaftiz havuzuna rastlandı.

Kilisedeki orkestranın bulunduğu alanda bulunan üst yapıyı taşıyacak monolit sütunlar içinde ele geçen yazıt üzerindeki NIKIA yazıtını Doç. Dr. Öztürk şöyle açıkladı; “NIKIA yazıtı Bursa’nın İznik ilçesinin antik adıdır. İznik bu dönemde konsüllük yaptığı için (Genç Bizans devri) Konsül toplanarak bu adaya bir Meryem Ana kilisesi yapılması için karar almış. Ayni yazıtın bir diğer uzantısını manastırın giriş şovelinde ele geçti.”

İzmir Efes’deki Meryem Ana kilisesinden sonra ikinci Meryem Ana kilisesi olarak kabul edilen Erdek Zeytinliada Meryem Ana kilisesinde 3 yıl içinde yapılan antik kazılar sonunda  kilise, manastır, hamam, ayazma, yer altı kilisesi, papaz mezarı, orkestra ile ayin odası ve açık hava tapınağı gün yüzüne çıktı.

Antik kaynaklardan öğrendiğimize göre vasiyetinde insanlar Zeytinliada’ya gömülmeyi istiyorlar. İyi imkanlarla burası 5 yıl içinde turizme açılır. Hacı olmak isteyen Hıristiyan alemi buraya büyük ilgi gösterecekler. Kybele tapınağından, Roma tapınağına ve Meryem Ana kilisesine giden üçlü bir yapım evresi var.”

Şu anda Fener Rum Ortadoks Kilisesinde korunan yaklaşık 1 metre boyutlarında dünyada orjinalı az olan Meryem Ana resminin Zeytinliada’daki Meryem Ana kilisesinden gittiğini belirten Doç. Dr. Öztürk, “Buradaki Meryem Ana kilisesinin Ortadoks kiliselerinden farkı, burada hac görevini tamamlayan bir unsur olarak diğerlerinden ayrılmaktadır.

Yaşam Gazetesi

Bir Cevap Yazın